Vila Flor

VILA FLÓR (miasto kwiatów) leży o 24 km na południe od Mirandeli. Nazwę nadal miastu w X111 w. niejaki Dom Dinis przejeżdżający tędy na spotkanie z Izabelą Aragońską. Piękna nazwa nie przydała się na wiele, gdyż wkrótce zmuszono miasto do haraczu w wysokości 2/3 dochodów na rzecz odbudowy murów miejskich rywalizującego z nim Torre de Moncorvo położonego o 30 km na południe. Do dziś w Vila Flor zachowały się resztki murów miejskich znane pod nazwą Arco Dom Dinis, a także tzw. rzymska fontanna. Warto się w Vila Flor zatrzymać przynajmniej na dwa dn i ze względ u na uroki miasta i bardzo atrakcyjną okolicę.

Warto zajrzeć do osobliwego Muzeum Miejskiego na południe od rynku (Muscu Municipal: śr.-pn. 10.00-12.30 i 14.00-17.30: bezpl.). Założono go w 1946 r. dzięki staraniom trzech obywateli miasta, którzy przekazali na jego rzecz wszystkie sprzęty ze swoich domów. Zbiory eksponuje się w dość chaotyczny sposób. Jedyne wartościowe eksponaty to posklejane kamienneporai i parę nieciekawych obrazów pędzla Manuela Moury. Poza tym w ogólnym bałaganie można dostrzec maszyny do pisania, pierwszy w mieście aparat telefoniczny, maszyny do szycia, skóry z węży, zestaw popsutych instrumentów perkusyjnych, rzeźby religijne, filiżanki, wypchane zwierzęta i komplet mebli obitych skórą z zebiy.

W nowej części miasta znajdują się trzy pensjonaty. Najsympatyczniejszy jest Pensao Campos przy Nova Avenida («0789/52315: ) kuszący obszernymi pokojami ¡śniadaniem wliczonym w cenę. Miejskie pole kempingowe («078/52350: czynne cały rok) znajduje się 2 km na południowy wschód przy drodze N215 do Torre de Moncorvo. Jest to jeden z niewielu kempingów w tej okolicy (z własnym basenem kąpielowym). Najlepszym miejscem na posiłek jest Campos, ale dobrze jest wcześniej dać znać, że będzie się u nich jadło. Zgłodniali turyści mogą też wybrać się do jednej z kawiarń w okolicy muzeum. Miejscowe czerwone winazCo-Op Vila Flor są uznawane za jedne z najlepszych w całym kraju.

Tutejsza festa odbywa się w dniach 22-28 VIII, Można posłuchać muzyki na żywo i kupić co nieco na straganach pod gołym niebem. Punkt kulminacyjny przypada 24 sierpnia. Jarmarki uliczne organizuje się w dni powszednie najbliższe 15 i 28 dnia każdego miesiąca. Piętnastego sierpnia do sanktuarium na wzgórzu w pobliskim Vilas Boas, 8 km na północny zachód od miasta, udaje się procesja (Nossa Senhora da Assunęao),

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>