Trancoso

TRANCOSO, wciąż w dużej części otoczone średniowiecznymi murami, jest nastrojowym miasteczkiem pełnym ciemnych uliczek i ciekawych akcentów architektonicznych. Fasady wielu starszych domów świadczą wyraźnie o istniejącej tu w średniowieczu dużej gminie żydowskiej. Wejścia są dwa – jedno szerokie na poziomie ulicy, stanowiące pole działalności handlowej, drugie wąskie wiodące na mieszkalne piętro-a nad nimi piękna kamienna dekoracja: na niektórych widnieją niezgrabne krzyże, inkwizycyjny znak nawrócenia rodziny na chrześcijaństwo. Najbardziej uderza dawny dom rabbiego (znany jakoCfl-sn do Galo Negro) w pobliżu restauracjióijo Marcos, udekorowany Lwem z Judy, Bramami Jeruzalem oraz figurką leniwca (Preguięa).

Ostoję umocnień stanowi zamek z przysadzistą prawie trójkątną wieżą – widok rozpoznawany z odległości wielu kilometrów. Zbudowany przez Maurów, przypomina o saraceńskiej dominacji nad miastem w X w. po zajęciu go przez al-Mansura. Kolejne dwa stulecia obfitowały w potyczki wojenne: w 1033 r. fortecę zdobył Fernando Magno, a w- 1139 r. na długo przeszła w ręce Alfonso Henriquesa i Egasa Moniza – dla upamiętnienia tego wydarzenia zbudowano zresztą klasztor w Säo Joäo de Tarouca. Późniejsza historia Trancoso również nie skąpi akcentów militarnych: najazdy i kwaterowanie wojsk podczas XIV-wiecznych rozruchów kastylijskich czy też w czasie wojen na Półwyspie Iberyjskim w XIX wieku – warto zwrócić uwagę na uroczy dom z kamiennymi zewnętrznymi schodami w rogu rynku miasta, Quartel do General Bere- sforde.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>