Soajo i Undoso

Do położonych w połowie drogi z Gérés do Peneda wiosek Soajo i Lindoso najłatwiej dostać się z Arcos de Valdevez i Ponte da Barca. Z obu miejscowości kursują w tamtym kierunku autobusy (z Arcos de Valdevez do Soajo tytko w dni powszednie). Turyści przebywający na północy, w okolicach rzeki Minho, mogą dostać się do Arcos de Valdevez i Ponte da Barca drogą N101, prowadzącą na południe od MonęSo (ok. 40 km). Zarówno Soajo, jak i Lindoso są świetnymi bazami wypadowymi na wędrówki po parku. Szczególnie piękna jest trasa łącząca obie miejscowości- Zamknięty jeszcze dla ruchu samochodowego szlak wiedzie przez zaporę w Lindoso.

Pośród wyżynnego krajobrazu kryją się zabudowania niewielkiej wioski SOAJO. Największą atrakcją turystyczną są XVIII- i XIX-wieczne spichlerze. Na kamiennym tarasie wznosi się grupa ponad dwudziestu budynków zwieńczonych krzyżami (wierzono, że w ten sposób pobłogosławione zostaną coroczne zbiory), które z daleka sprawiają wrażenie ogromnego cmentarzyska. Masywne konstrukcje podtrzymujące spichlerze miały stanowić zabezpieczenie przed szczurami. Niestety, budowniczym nie udało się przechytrzyć natrętnych gryzoni. Kamienne budynki są pozostałością po czasach, kiedy istnienie odizolowanej od reszty kraju wioski uzależnione było głównie od wspólnych przedsięwzięć i wysiłków jej mieszkańców. Do dziś niektóre stada owiec i kóz są własnością całej społeczności, a ich wypasaniem zajmują się specjalnie wyznaczeni do tego pasterze.

Mieszkańcy wioski nie są otwarci na zmiany, za to pieczołowicie pielęgnują stare tradycje. Jedną z nich są występy zespołów folklorystycznych. Obecnie jednak należy do nich znacznie mniej mieszkańców niż dawniej. Wielu, zwłaszcza młodych, zafascynowanych Ameryką ludzi emigruje zagranicę. Dobrze jest zaplanować przyjazd do wioski na czas obchodów lokalnego święta (13-15 sierpnia). Jedną z wielu atrakcji jest biego – piesza korrida. Ponieważ w Soajo nie ma koni, jest ona wyścigiem, polegającym na pokonaniu biegiem pewnego odcinka trasy. Dodatkowym utrudnieniem dla uczestników zabawyjest to, że muszą donieść do mety plastikowe pojemniki z wodą, umieszczone na głowie. Po zakończeniu wyścigu oblewani są przez zgromadzonych widzów wodą. Podczas wszystkich uroczystości trzeba zachować ostrożność, gdyż z przeróżnych miejsc bez ostrzeżenia puszczane są petardy i sztuczne ognie.

Pod warunkiem, że w wiosce nie ma zbyt wielu turystów, nie powinno być kłopotów ze znalezieniem noclegów. Obsługa kawiarnio-restauracji Yideira (przy skrzyżowaniu, za przystankiem autobusowym) wskaże drogę do CasadoAdro («058/674327:©), pięknej, XVIIL-wiecznej rezydencji objęlej planem Turihab. W czasie święta noclegi trzeba zarezerwować wcześniej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>