Silves – dalszy opis

Twierdza Maurów (otwarta całą dobę) stanowi centralny punkt Silves, wyraźnie górując nad śródmieściem. Duże wrażenie robią dobrze zachowane mury, pojedyncze baszty, a także wymyślny system komunikacyjny. Wnętrze nieco rozczarowuje, gdyż poza ogromnymi zbiornikami na wodę, służącymi zresztą miastu do dziś, z dawnej twierdzy nie pozostało właściwie nic. Tereny objęte murami zagospodarowano, zakładając w nich nowoczesne ogrody. Warto wybrać się na spacer wzdłuż murów, gdyż roztaczają się z nich przepiękne widoki na miasto i okoliczne wzniesienia. Latem w każdy sobotni wieczór odbywa się „tradycyjne święto”, a w czerwcu organizuje się doroczne święto piwa. podczas którego miasto tętni życiem.

Katedra w Silves (codz. 8.30-13.00 i 14.30-18.00) stoi poniżej twierdzy na miejscu dawnego meczetu. Wyglądem przypomina nieco fortecę, stanowiąc swego rodzaju prowokację wobec wcześniejszych mieszkańców miasta. Po obu jej stronach wznoszą się solidne gotyckie wieże. Wielkie trzęsienie ziemi, a także braki finansowe podczas renowacji sprawiły, iż gmach straci! dużo z dawnej świetności.

Poniżej katedry, przy Rúa Portas de Loulé znajduje się miejskie Muzeum Archeolo- giczne(Museu Arqueología: pn.-sb. 10.00-!2,30 i 14.00-17.00: 300 esc.). Jest dość ciekawe. Ukazuje historię Silves od zamierzchłych czasów po XVI w., przedstawiając miejscowe znaleziska archeologiczne. Jednym z eksponatów in situ jest arabski zbiornik na wodę, a przy nim studnia o głębokości 10 m. Prawdziwej przyjemności dostarcza spacer po Silves. Nad rzeką, w pobliżu wąskiego XII l-wiecznego mostu znajduje się targowisko. Okolice są bardzo ciekawe, warto zatem usiąść w ogródku którejś z kawiarenek z daniami z rusztu i poobserować jak toczy się żvcie miasta.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>