Serra da Malcata i Fundäo

Biuro rezerwatu Serra da Malcata mieści się w Penamacor, 33 km na południe od Sabugal, przy Rúa dos Bombeiros Voluntários. Udzielą tam wyczerpującej informacji z poradą, jak zwiedzać rejon oraz gdzie najlepiej się udać w danej porze roku. Ryś – wdzięczne cętkowane zwierzę o posturze domowego kota, lecz znacznie większych rozmiarów – nie daje łatwo się obserwować, zwłaszcza bez pomocy obsługi rezerwatu: brak szczęścia w tym względzie zrekompensuje piękny krajobraz. Szczęśliwcy mogą natrafić na widok umykającego w gęstwę dzika: na terenie rezerwatu zbudowano też tamę, na razie niestety psującą krajobraz, z czasem jednak powinna się weń harmonijnie wkomponować.

Fundäo ¡sąsiadujące z nim wioski Alpedrinha iCastelo Novo wtapiają się w Serra da Gardunha na południe od Covilhi. Każda z nich oferuje zapierające dech w piersiach widoki: na tutejszych zdrowych terenach rosną znakomite owoce, a w Castelo Novo dodatkowo tryskają wody lecznicze. Samochodem z Fundäo łatwiej dostać się do Monsanto niż przedzierając się od strony Sabugal czy Penamacor.

FUNDÄO, 17 km szosą lub koleją od Covilhi, jest największym miastem regionu – a dla turystów najprzyjemniejszym miejscem uzupełniania zapasów. Jeśli jednak chodzi o atrakcje turystyczne, nawet miejscowy pamflet przyznaje, że miasto nie ma zabytków godnych uwagi. Wrażenie charakterystycznej dla rejonów wiejskich sielskości rekompensuje nieco te braki – tak samo zresztą, jak obfitość świeżych owoców i warzyw. Wioski tutejszych gór są szeroko znane ze swych wyrobów, a Fundäo stanowi centrum lokalnego życia gospodarczego – dla przyjeżdżających w sezonie na pewno nie zabraknie czereśni, jabłek, gruszek, winogron ani jadalnych kasztanów.

Na nocleg warto polecać niewielki Pensdo Tarouca przy Rua 25 de Abril 37 («075/ 71809: ©), w pobliżu biegnącej od stacji kolejowej do rynku Avenida da Liberdade. Inna dobra propozycja to nowoczesny Hotel Alambique w dolnej części Avenida da Liberdade (tel.075/74145:-) lub 5-piętrowy Hotel Samasa opodaiAvenida («075/71608: ©) ewentualnie XVIU-wieczny Casa dos Maias na rynku (Praęa do Municipio: «075/

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>