Santiago do Cacám i okolice

W czasie podróży na południe główną trasą z Lizbony lub Setúbal pierwszym miejscem, które kusi na zrobienie przerwy w podróży jest Santiago do Cacém. Nad tym miłym, niewielkim, prowincjonalnym miastem góruje zamek, a w pobliżu -pół godziny marszu -leżą fascynujące, rzymskie ruiny Miróbrigi. Poza tym do lagun Santo Andre i Melides. gdzie znajdują się dwie najładniejsze plaże w Alentejo można stąd z łatwością dojechać autobusem.

Na terenie zamku mauretańskiego (pn.-sb. 9.00-18.00, nd. 9.00-13.00) w SANTIAGO DO CACÉM, który później został przebudowany przez Templariuszy obecnie znajduje się cmentarz. Ze zwieńczonych blankami wałów obronnych rozciąga się wspaniały widok na morze, a w szczelinach kruszących się murów zamieszkał ciekawy gatunek wielkich, złotych chrząszczy. Muzeum Miejskie, wznoszące się przed ogrodami miejskimi, niedaleko Avenida Pereira (wt.-pt. 10.00-12.30 i 14.30-17.00, sb. i nd. 14,30-17.00) jest jedną z najbardziej interesujących placówek tego typu. Muzeum mieści się w cieszącym się złą sławą więzieniu Salazara w małym parku, na północny wschód niedaleko od centrum. Cechuje je specyficzny, policyjny klimat – zachowano jedną ze spartańskich cęl, natomiast dwie inne zostały zamienione na „typową wiejską sypialnię” oraz „sypialnię bogatej rodziny mieszczańskiej”. Nawet rysunek w części poświęconej lokalnym szkołom podstawowym przedstawia dziecięce impresje na temat „wielkiej rewolucji” z 1974 r.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>