Portalegre – dalszy opis

Największą atrakcją jest zwiedzanie Fabrica Real dcTapeęarias (pn.-pt. wycieczki co godz. od 9.30-11.00 i 14.30-16.30: bezpł.), jedynej działającej do dziś wytwórni gobelinów. Fabryka mieści się w zruinowanym, dawnym kolegium jezuickim z XVII w. przy Rua Gomes Fernandes 26, boczna od Rossio-należy przejść przez niepozorny portal, potem przez drzwi na prawo, wejść po schodach i zapukać. Wizyta obejmuje pracownie i halę tkacką, gdzie stosuje się 5000 odcieni wełny do wykonania wzorów, liczących nierzadko kilkaset lal, a także zwiedzanie galerii, w której wystawiane są prace przed wysyłaniem ich do bogatych odbiorców. Ci, którym zostało jeszcze trochę czasu mogą wstąpić do muzeum José Regio, obok cmentarza przy Rua Poeta José Régio (wt.-nd, 9.30-12.30 i 16.00-18.00: 210 esc.), w którym można obejrzeć należącą do poety kolekcję, składającą się z 300 zabytkowych krucyfiksów, ołtarzy t rożków na proch.

Wszystkie główne ulice zbiegają się naRnssio, wielkim placu w centrum nowego miasta. Rua 5° de Outubro prowadzi stąd do otoczonego murami starego miasta. Dworzec autobusowy leży o kilka przecznic od Rossio, przy Rua Nuno Alvarez Pereira. Autobusy miejskie z dworca kursują w ten sposób, że zapewniają połączenia z pociągami, zatrzymującymi się na stacji kolejowej w Estaçâo dc Portalegre, 12 km na południe od miasta, przy linii Lizbona-Badajoz. Informacje można uzyskać w biurze informacji turystycznej na dalekim krańcu Rua de Eivas przy murach starego miasta oraz w Galerii Miejskiej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>