Penhas da Saúde i okolice

Najbardziej uczęszczanym szlakiem pieszym z Covilhi jest ten wiodący w górę dolinv lodowcowej do PENHAS DA SAÚDE. Jednak znacznie przyjemniej można tę samą trasę (11 km) pokonać wsiadając o 8.00 w Covilhi do autobusu (w sezonie zimowym codz. a w okresie VIl-poł.lX tylko sb.-nd.) jadącego do Penhas i wrócić tą samą, malowniczo wijącą się wśród surowego górskiego krajobrazu drogą, Na siódmym kilometrze mija się kemping Piso (075/314312: cały rok) i wychodzi w Covilhi na Rua Montes Herminios. Turyści nie lubiący nadwerężać nóg mogą zdać się na powracający z Penhas (ok. 19.00) autobus. ‘ ‚

Możliwość pozostania w’ Pcnhas na noc stwarza schronisku młodzieżowe (»075/ 25375) dysponujące 160 miejscami noclegowymi, zbudowane na grzhiecie wzniesienia przy wjeździe do Penhas drogą z Covilhi, ze znakomitymi widokami ku rozciągającym się za równiną Serra da Malcata.

Od Penhas niedaleko już do najpiękniejszego zakątka tutejszych gór, najwyższego w Portugalii szczytuTorre (1993 nt n.p.m.)- 10 km szosą na północny zachód. W XIX w., celem osiągnięcia robiącej większe wrażenie liczby 2000 m, z rozkazu króla Jana VI postawiono tu kamienną wieżę ((orre), którą dziś przewyższają kopuły dwóch nieużywanych obecnie radarów. Z Penhas można z łatwością dojść tu pieszo, ale jako że latem droga jest dość uczęszczana, lepiej chyba podjechać na sam szczyt i zadziwić się widokiem małego centrum handlowego z restauracją!

Przy szosie, w niszy skalnej stoi figura Nossa Senhora da Boa Estrela. ku której co rok w drugą niedzielę sierpnia podąża piesza pielgrzymka z Covilhi. W niewielkiej odległości na północny wschód od Torre, przy drodze do Manteigas stoi skała znana jako Cántaro Magro (Dzban Postny), w pobliżu której bierze początek rzeka Zćzere: poniżej w Cováo (d’Ametade jest znakomity letni kemping. Jeden ze szlaków pieszych wiedzie przez Torre i Penhas aż do Covilhi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>