Panóias i Sabrosa

Zwiedzanie posiadłości można połączyć z wypadem do PANÓIAS, 5 km dalej przy drodze N322 do Sabrosy. Znajdują się tam ruiny z czasów rzymskich. Choć obecnie miejsce nie jest udostępnione zwiedzającym, to niektórzy bez kłopotów przeskakują przez płot i spokojnie oddają się kontemplacji przeszłości. Planuje się zatrudnienie oficjalnego przewodnika po ruinach, więc dobrze jest sprawdzić aktualny stan rzeczy w biurze informacji turystycznej w mieście. Ruiny to jedyna pozostałość po ważnej niegdyś osadzie Terras de Panóias, starożytnym poprzedniku Vila Real. Na pierwszy rzut oka nie ma tu nic ciekawego – ledwie parę kamiennych płyt ze żłobieniami o osobliwym kształcie wypełnionymi często wodą i śmieciami. Wśród nich można jednak odnaleźć trzy płyty ofiarne zaopatrzone niegdyś w specjalny system do filtrowania krwi i wnętrzności przy składaniu ofiar przez wyznawców kultu Serapisa, jednego z najpopularniejszych bóstw hellenistycznych.

Podobno w tych okolicach uprawiano pierwsze ziemniaki przywiezione z Ameryki Południowej, nic zresztą dziwnego, skoro w pobliskiej miejscowości SABROSA urodził się Magellan. Współcześnie wieś ta znana jest przede wszystkim dzięki lokalnej odmianie wina.

Vila Real to najważniejszy węzeł komunikacyjny prowincji Trás-os-Montes. Autobusy Rodonone odjeżdżają z dworca autobusowego za Hotel Cabanclas przy Rua dom Perdo de Castro, na północ od centrum. Na dworcu można kupić rozkład jazdy ułatwiający planowanie podróży. Firmy Autoviaęao do Tómega specjalizuje się w kursach dalekobieżnych. Autobusy tego przewoźnika odjeżdżają zza komisariatu poi icji. Stacja kolejowa znajduje się 3OO m. na wschód od centrum, na przeciwległym brzegu rzeki. Aby trafić stamtąd do miasta, należy iść drogą, przejść przez most. a następnie skręcić w lewo w kierunku centrum.

Biuro informacji turystycznej (VI-IX pn.-sb. 9.30-19.00, X-III pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.00-17.00. IV I V pn.-sb. 9.30-12.30 i 14.00-19.00: «059/322819) znaleźć można przy głównej alei. Avenida Carvalho Araújo 94. Personel udziela pomocy i informacji o komunikacji oraz noclegach, m.ln. różnych placówkach Turihab w okolicy. Wzdłuż głównej alei skupia się życie miasta. Znajduje się tu katedra, poczta główna i ratusz. Sprzed ratusza odjeżdża większość lokalnych autobusów Cabenelas (od #26).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>