Pałac książęcy i plac pałacowy

Pomimo istnienia wielu pełnych przepychu pałaców w Portugalii, z których najwspanialsze to budowle w Mafrze, Sitrze i Guelez, królowie z rodu Braganęa zachowali szczególny sentyment do swojej siedziby w Vila Viçosa. Jest to dość pospolita rezydencja wiejska, która powstawała etapami na przestrzeni XVI i XVII w. Król Karol spędził w niej ostatnią noc przed zabójstwem nad brzegiem rzeki w Lizbonie w 1908 r. Pałac był również ulubionym miejscem jego następcy, ostatniego króla Portugalii, Emanuela II.

Pałac książęcy (Pago Ducal: wt.-nd. 9.00-13.00 i 14.00-18.00: godzinna wycieczka z przewodnikiem 750 esc., 200 esc. za w ejście do zbrojowni i powozowni) posiada prostą, zrytmizowaną fasadę. W monotonnych wnętrzach znajdują się typowe eksponaty, związane z królewską rodziną, ale prywatne komnaty i pamiątki po królu Karolu i jego żonie, Marii Amelii mogłyby zainteresować prasę brukową. Na ścianach wiszą wyblakłe fotografie rodzinne, porozkładane ubrania wyglądają jakby były przygotowane do włożenia, a stół został nakryty do kolacji. Wszystko zdaje się czekać na powrót królewskiej pary. Król Edward, obecny, prawowity dziedzic nieistniejącego tronu mieszka na eksperymentalnej farmie ekologicznej w swoich włościach w pobliżu Viseu,

W południowej części placu pałacowego stoi klasztor das Chagas, wykorzystywany jako mauzoleum księżnych z rodu Braganęa. Ich mężowie zostali pochowani naprzeciwko pałacu, w marmurowych grobowcach w kaplicy klasztoru augustianów (Mostćiro dos Agostinhos), przylegającego do jednego z najpiękniejszych kościołów w Vila Vięosa (jest ich razem 22), kościoła Nossa Senhora de Conceięao, interesującego ze względu na piękne, pokryte glazurą ceramiczne płytki, azulejos, pochodzące z XVIII w.

Stare miasto, położone w obrębie murów na szczycie wzgórza zostało zbudowane pod koniec XIII w. przez króla Dionizego i umocnione cztery wieki później. Początkowo wszyscy mieszkańcy Vila Vigosa żyli w obrębie murów – nawet dzisiaj kilka domów jest zamieszkałych. Zamek (wt.-nd. 9.00-13.00 i 14.00-18.00: wycieczka z przewodnikiem-45 min: 300 esc.) w rogu miasta, przed wybudowaniem pałacu rodowego był siedzibą rodu Braganęa. Wnętrza zostały odnowione nie do poznania i obecnie mieści się w nich niezbyt ciekawe muzeum archeologiczne, Z dachu rozciąga się wspaniały widok na dawne królewskie tereny łowieckie (Tapada Real), otoczone murami o długości 18 km.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>