Monsanto – dalszy opis

W odległości kilku kilometrów od Monsanto leży kolejna maleńka wioska IDANHA-A- VELHA. Dwa autobusy dziennie łączą ją z ldanha-a-Nova, skąd są połączenia do Castelo Branco: nie dysponując własnym transportem można spróbować pieszej wędrówki z Monsanto, upewniwszy się wszakże przed wyruszeniem o właściwym kierunku (łatwo zbłądzić). Bez wątpienia warto włożyć trochę wysiłku, by dostać się do wioski. Wiekowo dorównuje Monsanto lub nawet jest nieco starsza, z cala pewnością natomiast może się poszczycić bogatszą historią. Niegdyś znana pod nazwą Igaetania, była znacznym rzymskim miastem, z kolei pod rządami Wizygotów to tutaj znajdowała się siedziba biskupstwa – przetrwało ono nawet okupację Maurów, O legendarnym królu Gotów, Wambie, powiada się, że urodzi! się właśnie tutaj. W początkach XV stulecia, pod rzą- darni króla Manuela, plaga szczurów zmusiła okupanta do wycofania się do Monsanto lub do pobliskiego ldanha-a-Nova.

Wygląd wioski pozwala mniemać, że inwazja szczurów miała miejsce niedawno-nie odstaje on bowiem zbytnio od czasów opuszczenia jej przez Rzymian. Wciąż można tu zobaczyć odcinek masywnego muru rzymskiego, rzymski most ciągle jest w użyciu, i w ogóie cała wioska jest nasycona reliktami z czasów rzymskich. W bardzo leciwej bazylice (częściowo spuścizna Wizygotów) wystawiona jest kolekcja co lżejszych statuetek i znajdowanych w okolicy kamiennych brył z inskrypcjami: gdzie indziej niewielka kaplica mieści wystawę bardziej lub mniej przypadkowo znalezionych monet, ceramiki i kości. W przypadku zastania zamkniętych drzwi bazyliki trzeba poprosić o klucz w pobliskiej kawiarni, inną atrakcją, której historii zdaje się nikt tu nie zna, jest dworek z balkonami powstały pod wpływem mauretańskiej inspiracji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>