Miradouro i Ermida

Po godzinie drogi na południowy wschód od Gérés dochodzi się do Miradouro do Gérés, miejscowości cieszącej się wielką popularnością wśród Portugalczyków, przyjeżdżających tu zawsze na weekendy. Miejsce to jest rzeczywiście wyjątkowo piękne i malownicze. Biwakujący turyści mogą podziwiać roztaczający się stąd widok na sztuczne jezioro Ca- niçada, a także na część pasma górskiego Gérés. Niestety, nad prowadzącą tu drogą unoszą się chmury spalin i kurzu, dlatego lepiej zrezygnować z pokonywania jej na piechotę i dojechać do miasteczka autostopem. Najkrótsza trasa do Miradouro prowadzi za stacją obsługi w Gérés i dalej pod górę. Z Miradouro do Gérés można natomiast powrócić szlakiem wiodącym przez Ermidę (patrz niżej). Ta często uczęszczana droga jest wprawdzie dłuższa, ale za to bardziej urokliwa. Przed wjazdem do miasta ustawiony jest znak Gi.rcn- la doArado, wskazujący wodospad i drogę na lewo od głównej trasy. Kierując się drogowskazem po kilku minutach dochodzi się do przepięknych wodospadów Arado.

Turyści planujący pobyt nad sztucznym jeziorem Canięada, powinni zatrzymać się w położonej nad zachodnim brzegiem wiosce RIO CALDO, oddalonej o 8 km na południe od Caldas do Geres. Trzeba się tu przesiąść na autobus z Caldas do Geres do Sao Bento. Miłośnicy sportów wodnych mają tu doskonałe warunki do pływania na deskach surfingowy cli i nartach wodnych. Nie powinno też być probl emów ze znalezień iem zakwaterowania nad samym jeziorem. Godny polecenia jest Pensiio Pontes tle Rh Caldo (»053/391540: ), kamienny budynek z barem w ogrodzie, położony na północ od mostu.

Gdyby nie było lu wolnych miejsc, można udać się do znajdującej się przy drodze do Cerdrinhas Pomada de Sao Bento (»053/647190: ©). Dawny pałacyk myśliwski zamieniany został w piękną willę z basenem i restauracją.

Za Rio Caldo, przy drodze do Covide, położona jest wioska SÂO BENTO DA PORTA ABERTA. Na początku lipca i sierpnia do tutejszego sanktuarium przybywają tłumy pielgrzymów. W tym czasie do wioski kursują bezpośrednie autobusy z Bragi. Noclegi znaleźć można w starym klasztorze, mieszczącym obecnie lista ¡agent de Sao Bento Porta Aberta (»053/391106:©). Wnętrze jest nadal nieco surowe, mimo to warto się tu zatrzymać ze względu na przepiękne widoki i dobrą restaurację.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>