Marvao

Castelo de Vide jest bardzo piękne, ale MARVAO jest jeszcze piękniejsze. Panoramiczne widoki z tego starego, wysoko położonego miasta nie mają sobie równych, a atmosfera jest jeszcze spokojniejsza, niż można by oczekiwać od miejscowości, której liczba mie szkańców nie przekracza 1000. Tylko kilka domków, równie starannie pobielonych jak cała reszta leży poza obrębem murów- z XVII w. Początkowo wioska była przedmieściem Medobrigi, tajemniczego miasta z czasów rzymskich, które zniknęło niemal bez śladu. Jego mieszkańcy opuścili je przed przybyciem Maurów ok. 715 r., ale później powrócili i żyli pod rządami muzułmanowi. Obecna nazwa miasta pochodzi od Marva- na, mauretańskiego pana Coimbry. W 1166 r. miasto przeszło w ręce chrześcijan. Zamek został przebudowany ok. 1229 r. przez króla Dionizego i stał się ważnym ogniwem w łańcuchu placówek wojskowych wzdłuż granicy z Hiszpanią. Zamek stoi na samym końcu wioski, a jego mury wtopione są w strome zbocza gór. Miejsce było tak trudne do zdobycia, że udało się to tylko raz, w 1833 r., kiedy to napastnicy weszli przez tajną bramę. Ciekawa jest także wizyta w Muzuem Miejskim w kościele Santa Maria, choćby tylko ze względu na interesujące zbiory średniowiecznych narzędzi medycznych.

Wioska jest doskonałym miejscem na przerwę w podróży. Kilka domów w obrębie murów można wynająć za pośrednictwem biura informacji turystycznej przy Rua dr. Antonio Matos Magalhaes (»1)45/93226). W niektórych można wynająć tylko pokój, natomiast pozostałe wynajmowane są w całości, a zatem ceny są bardzo zróżnicowane. Poza tym można znaleźć nocleg wPemao Dom Dinis przy Rua Dr. Antonio Matos Magalhaes (»045/93236: ©) oraz stylowej Pousoda de Santa Maria (»045/93201: ©) przy Rua 24 de Janeiro.

Restaurante Varanda do Alentejo przy Largo do Pelourinho (bez wywieszki) jest dobrym miejscem na posiłki. Do Barda Casa do Povo \\ib Bar Marcelino można wpaść coś zjeść lub na drinka -oba lokale leżą niedaleko placu. W restauracji pensjonatu posiłki kosztują 3500-5000 esc. od osoby, co nawet biorąc poduwagę znakomite widoki z okna, wychodzi drogo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>