ESTOI I SAO BRAS DE ALPORTEL CZ. II

ESTÓI, 11 km na północ od Faro, to jedna ulica, mały plac i biały kościół. Autobusy zatrzymują się na placu (kurs trwa 20 min), niedaleko którego znajduje się Palacio do Visconde de Estói o brzoskwiniowych muracli. Jesl to skromniejsza wersja rokokowego pałacu w Queluz niedaleko Lizbony. Aktualnie tylko najbardziej interesujące części są ogólnie dostępne (wt.-sb. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: bezpł.), ponieważ trwają prace renowacyjne.

Do Estói przyjeżdża się, by zwiedzić rzymską osadę w Milreu (wt.-sb. 10.00-12.30 i 14.00-17.00: bezpł.). Z placu poniżej idzie się do niej 10 min. Niegdyś wznosiły się w tym miejscu budowle miasta znanego w starożytności jako Ossonoba zamieszkiwanego od II do VI wieku (starsze ntż Faro). Zachowane ruiny stanowiły prawdopodobnie willę z perystyłem (kolumnadą otaczającą dziedziniec), ale najbardziej rzuca się w oczy apsyda świątyni w III w. przekształconej w chrześcijańską bazylikę będącą jednym z naj- h t.-t starszych znanvch kościołów. Inne rozpoznawalne fragmenty ruin to pozostałości kompleksu łaźni z elementami mozaiki – można łatw-o dojrzeć apodyterium. czyli przebieralnię z kamiennymi ławkami i arkadowymi wnękami. Miasto zostało ostatecznie opuszczone w VIII wieku, a Maurowie założyli Faro na południu.

W Estói przy głównej drodze prowadzącej do placu można posilić się w Café Retiro dos Arcos. Niełatwo będzie ograniczyć wydatek do 1500 esc. od osoby. Siedem kilometrów na północ od Estói, w dolinie Serra do Caldeirâo leży SAO BRAS DE ALPORTEL. Autobusy zatrzymują się na placu, na którym w małej okrągłej budce można otrzymać mapę, która jest jednak zbędna, jako że wszystkie atrakq’e miasteczka można obejrzeć nie robiąc spacerów dłuższych niż trzyminutowe.

Zwiedzanie nie trwa długo: ze stojącego na skraju miasta kościoła Senhordos Passus (oznaczony jako Igreja de Matriz) roztaczają się widoki na okoliczne doliny. Po kilku minutach dochodzi się do pięknego otwartego basenu (piscina), a przecinając Rua Nova de Fonte dociera się do głównego Dr José Dias Sancho. Pod nrem 61 znajduje się Museu Etnográfico do Trajo Algarvio (wt.-pt. 10.00-12.00 i 14.00-17.00: 100 esc.). Mieści się w starym dworze, a jego zbiory usprawiedliwiają wyprawę do Sào Brás. Alkowy i korytarze zapełniają tradycyjne stroje, sprzęt rolniczy i domowy’. Często zdarza się, że „grupa” zwiedzających składa się z jednej osoby, wtedy kasjer osobiście oprowadza po obiekcie, drepcząc za turystą i hasłami „mięso” albo „korek” objaśnia oglądaną kolekcję rozmaitych przyrządów rolniczych. Na zakończenie można zajrzeć do sali z lalkami w strojach narodowych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>