Crato i Flor da Rosa

Położone dokładnie na zachód od Portalegre miasto Crato posiada małomiasteczkowy urok. W pobliżu miasta leży imponujący dolmen, a także piękny klasztor Flor da Rosa, zdudowany z jasnobrązowego kamienia. Miłośnicy koni mogą pojechać 13 km na południe od Cralo, do Alter do Chao, gdzie znajduje się prestiżowa coudelaria (stadnina koni).

Autobusy jeżdżą od czasu do czasu z Portalegre zarówno do Crato, jak i Alter do Chao. Miejscowość Estaęao de Crato leży przy trasie Lizbona-Badajoz, można tu też złapać połączenie na zachód do Abrantes i na wschód do Elvas.

CRATO, leżące 21 km na zachód od Portalegre jest starym, rolniczym miastem, w którym nadal można zobaczyć pozostałości z lepszych czasów. Trzy wspaniałe, ozdobione kościoły i elegancka Varanda do Grao Prior przy głównym placu stanowią wraz z zabytkami Portalegre świadectwo okresu prosperity, którą w XVI w, miasto zawdzięczało przemysłowi tekstylnemu. Varanda, najciekawszy z budynków, została zbudowana jako miejsce, gdzie odprawiano msze pod gołym niebem. Interesująca jest także miejska rezydencja, położona kilka ulic dalej, obok ogrodów miejskich, w której mieści się niewielkie muzeum (różne godziny otwarcia), poświęcone rzemiosłu Aito Alentejo oraz lokalnym tradycjom. Na początku naszego wieku z kaplicy z balkonem na piętrze rozdawano jałmużnę miejscowej biedocie.

Miejski zamek należał niegdyś do najpotężniejszych w Alentejo, ale obecnie pozostały z niego tylko malownicze ruiny, na których rosną drzewa figowe i oregani i gdzie pasą się zwierzęta z pobliskich gospodarstw. Zazwyczaj jest on zamknięty, ale klucze są na ogół przechowywane pod porzuconą, niebieską furmanką na polu przed zamkiem – jeżeli ich tam nie będzie, można o nie zapylać w jednym z pobliskich domostw. Z wałów obronnych rozciągają się wspaniałe widoki na miasto i przez niezliczone rzędy drzew oliwnych aż do wzgórz Portalegre.

Osoby, które chcą wybrać się na pieszą wędrówkę przez pola muszą pójść drogą N363 na północny zachód, w kierunku Aldeida da Mata. Po lewej stronie drogi, ok. 5 km od miasta znajduje się uważany za najlepiej zachowany w Portugalii dolmen. Na zakręcie drogi, prowadzącej z miasta stoi wspaniała adega. gdzie można zjeść domowe jedzenie i gdzie działa zatłoczony bar, w którym wszyscy goście grają w belho – rodzaj miniaturowej wersji boitles.

2 km na północ od Crato leży wioska FLOR DA ROSA, tradycyjny ośrodek garncar- twa, gdzie aż 70 rodzin zajmuje się tym rzemiosłem od początku naszego wieku. Charakterystyczna olana regionu składa się zaledwie z dwóch wytwórni – wspólny piec do wypalania wyrobów garncarskich leży w pobliżu klasztoru i góruje nad szerokimi ulicami i niskimi domami. Metody wytwarzania nie zmieniły się od stuleci, chociaż glina – żółta dla wyrobów wodoodpornych, szara dla kamionki -musi być sprowadzana z coraz dalszych okolic. Naczynia te łatwo się tłuką, ale trzeba wiedzieć, że te funkcjonalne (i niedrogie) przedmioty nie są wytwarzane z myślą o turystach.

Klasztor de Flor da Rosa, założony w XIV w. i obdarowywany bogactwami przez ponad dwieście lat został opuszczony w 1897 r., kiedy dachy zaczęły przeciekać, a budynek zaczął się rozsypywać. Po gruntownym remoncie, przeprowadzonym przez rząd (rozpoczętym w lalach 40.) klasztor-twierdza został ponownie oddany do użytku w 1995 r. jako jeden z najbardziej eleganckich boleli (n045/9972ł(): ). Można jednak do niego wejść i obejrzeć wnętrze oraz zwiedzić przyklasztorny kościół. Wokół budynku widać zarys planu ogrodów (prace nie zostały ukończone), zaprojektowanych na wzór orderu maltańskiego na cześć dygnitarza wojskowego Nuno Alvaresa Pereiry, którego ojciec ufundował klasztor.

Grobowiec ojca Pereiry z 1382 r. znajduje się w wąskim, strzelistym kościele klasztornym. Do kościoła przylega pochodząca z XVI w. sala Kapituły, z pięknymi ścianami z cegły, sklepieniem gwiaździstym i gotyckim krużgankiem. Na pierwszym piętrze znajdują się dormitoria mnichów, z których rozciąga się panoramiczny widok na ogromne połacie gajów oliwnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>