Chaves

CHAVES od granicy z Hiszpanią dzieli zaledwie 12 km. Nazwa miasta (klucze) wiernie oddaje strategiczne znaczenie i historię lego miejsca, na przestrzeni dziejów przechodzącego z rąk do rąk i zajmowanego przez przychodzące po sobie armie. W latach 1128-60 była to enklawa muzułmańska, a przez następne 700 lat panowali tu na przemian Francuzi, Hiszpanie i Portugalczycy. Jeden z najpotężniejszych magnatów władających miastem, Nuno Alvares Pereira, otrzymał „klucze” do północnych rejonów kraju z rąk króla Jana I. Była to nagruda za mężną postawę w bitwie pod Aljubarrolą. Od tego czasu miasto przeszło na stałe we władanie rodu z Braganęy. Dwa lata po ustanowieniu w Portugalii republiki, w 1912 r., Chaves musiało stawić czoła nacierającym hiszpańskim monarchistom.

Współcześnie Chaves nie odgrywa już lak ważnej roli. Wciąż jednak jest centrum handlowym, w którym zaopatrują się mieszkańcy okolicznych wsi położonych na żyznej równinie Tamega, gdzie znajdują się najważniejsze tereny rolnicze całej prowincji. Miasto jest stolicą północnego Trás-os-Montes. Turystów interesują przede wszystkim: ładne położenie, niemała liczba zabytków, uzdrowisko i kuchnia. Chaves słynie w Portugalii zwędzonych szynek, pysznych ciast z mięsem (bólas de carne), kiełbas i mocnego czerwonego wina. Odbywaj:: się w nim duże targi zimowe (1 XI) i Feira de Velherias, impreza o tematyce historycznej organizowana raz w miesiącu od maja do listopada. Odbywa się zawsze w sobotę, a szczegółowych informacji udziela biuro informacji turystycznej. Jeśli ktoś przyjeżdża w sezonie piłkarskim (latem futboliści mają wakacje), może wybrać się na mecz pierwszoligowego Chaves FC, który prezentuje zazwyczaj niezły poziom.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>