Campo Maior

Droga, prowadząca do miasla-fortecy, CAMPO MAIOR, oddalonego o 18 km na północ od Eivas przebiega przez gaje oliwne i pola słonecznikowe. Wycieczka jest bardzo miła, chociaż samo miasto niczym by się nie wyróżniało, gdyby nie kaplica z ossuarium (Capela dos Ossos: codz. 9.00-13.0Ó i 15.00-19.00), stanowiąca maleńką kopię kaplicy wÉvorze. Kaplica stoi na prawo od wielkiego kościoła parafialnego, w bok od Rua Io de Maio. O klucze można poprosić w kościele lub w domu luż obok kaplicy. Efekt jest jeszcze bardziej groteskowy, ponieważ wejście do niej prowadzi przez schludne biuro.

Ściany i sklepienie wywołującego klaustrofobię wnętrza zostały całkowicie pokryte kośćmi ludzkimi, a na ścianach wiszą dwa szkielety. Na parapecie okna leżą trzy rzędy czaszek, jakby przyglądały się bacznie przechodzącym. Kaplica pochodzi z 1766 r,, a jej celem jest memento mori, o czym przypominają dwa wersy z księgi Hioba, ułożone z kości obojczykowych w pobliżu okna: „Do skóry, do dała przylgnęły moje kości, ocaliłem tylko ciało moich dziąseł”. Hiob skarży się na potworne cierpienia fizyczne i moralne, ale znajduje pociechę w świadomości, że „potem me szczątki [Bóg] skórą odzieje i ciałem swym Boga zobaczę” [w Biblii Tysiąclecia, w komentarzu jest druga wersja, która odpowiada tłumaczeniu angielskiemu: „Nawet gdy to robactwo zniszczy moje ciało, bez ciała Boga zobaczę”].

Kaplica zawdzięcza makabryczny „wystrój” prawdopodobnie katastrofie, która wydarzyła się wCampo Maior w ¡732 r.. kiedy to w magazyn prochu na zamku uderzył piorun. W wyniku wybuchu straciło życie ¡500 osób. a 823 domy zostały zniszczone. Obecnie z zamku pozostały tylko ruiny, ale rozciągają się stamtąd piękne widoki na tereny przygraniczne.

Innym celem przyjazdu do Campo Maior może być festiwal, odbywający się w pierwszym tygodniu września, podczas którego wąskie, strome uliczki ustraja się ozdobnymi, papierowymi serpentynami i kwiatami.

Przejazd autobusem z Elvas trwa zaledwie 35 min, więc można tu przyjechać na jednodniową wycieczkę. Przy Rua Major Tayala znajduje się biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: «068/688936). Osoby, które szukają noclegu mogą zatrzymać się w Pensao-Restaurante Francisco Carlos przy Largo Barao Barcelinhos 5, boczna od Rua F de Maio («068/687321: @) -jest to bodaj najlepsze miejsce. Pensjonat należy do słynnego śpiewaka fado i jest ozdobiony jego zdjęciami. Podczas posiłków Francisco często wykonuje swoje najpiękniejsze pieśni.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>